KONTAKT:   +48 601 506 591  |   profican@gmail.com

Jerzy

Nazywam się Jerzy Kuźmiński, jestem inżynierem, konstruktorem budownictwa i założycielem firmy PROFI-CAN. Obecną firmę założyłem w 2005 roku. Miałem już za sobą 17 lat prowadzenia różnych działalności gospodarczych oraz 27 lat bycia inżynierem budownictwa, kierownikiem budów oraz kilka kontraktów pracy na budowach w Niemczech.Firmę usługową budowy domów szkieletowych z materiałem założyłem po wybudowaniu praktycznie w pojedynkę swojego domu drewnianego. Miałem wsparcie mojej rodziny – żony i córek włączających się do prowadzenia firmy. Swoim wykształceniem ekonomicznym, architektonicznym i magistra sztuki uzupełniały moje kompetencje.

W krótkim czasie wynająłem halę, zakupiłem szwedzkie programy inżyniersko-produkcyjne i wprowadziłem amerykańską technologię MiTek do projektowania i budowy dachów wiązarowych. Tak rozpoczęła się produkcja prefabrykatów mojego pomysłu, montowanych później na budowie. Mając doskonałe narzędzia projektowe i własne doświadczenie mogłem sobie pozwolić, by każdy budowany dom był inny.

Doskonaliłem minimalizację kosztów dla zmiennej prefabrykacji poprzez budowanie powtarzalnych procedur nie na poziomie produktu (domu), a na poziomie powtarzalnych operacji. Miałem pewne sukcesy. Nie mogłem jednak w zadowalający sposób zwiększyć wydajności. Znając na pamięć wszystkie procesy prowadzące do realizacji domu poszukiwałem, używając teorii ograniczeń (TOC), największego ograniczenia. Okazało się, że tym ograniczeniem jest dotychczasowa struktura produkcji domu w formie tzw. produkcji jednostkowej.

W 2017 roku postanowiłem opracować taką strukturę budowy domu, by budować szybko i tanio na taśmie produkcyjnej. Wykorzystałem całe swoje doświadczenie, narzędzia kreatywnego myślenia Edwarda De Bono, teorię ograniczeń i doświadczenie w prowadzeniu firmy według TQM. Do kreatywnego myślenia zaprosiłem rodzinę i pracowników. W 2018 roku zarys produkcji został opracowany.

Podtrzymał mnie na duchu raport o stanie efektywności budownictwa na całym świecie opracowany przez znaną amerykańską firmę doradczą McKinsey. Firma ta przebadała działalność firm budowlanych na całym świecie w okresie od 1995 r do 2015 roku. Wnioski były podobne – obecna struktura wyczerpała już wszystkie możliwości rozwoju i jest od lat w stagnacji. Potrzebna jest zmiana strukturalna w kierunku nowej standaryzacji dopasowanej do taśm.

Dalsze moje działania to próby, próby …

Ostatecznie do końca 2020 roku przetestowałem wszystkie procesy w nowej organizacji. Teraz mogę rozpocząć poważną produkcję.

Profi-can, lata 2005 - 2019